Značka: Tierra Verde

Mydlové orechy - Yellow & Blue / Tierra Verde

Šupky z plodov stromu Sapindus mukorossi s obsahom rastlinného saponátu - saponínu. Pre šetrné prírodné pranie v práčke aj v rukách. Balené v papierovom vrecku s priloženým biobavlneným vrecúškom na pranie.

Kategória: Ekodomov

Zvoľte variant

Balenie: 500 g (papierové vrecko)
Skladom (2 ks)
€7
€5,83 bez DPH
Balenie: 1 000 g (papierové vrece s uškom)
Skladom (2 ks)
€11
€9,17 bez DPH
Čo sú mydlové orechy a ako fungujú? :)
 

Mydlové orechy sú šupky plodu stromu Sapindus mukorossi. Obsahujú látku nazývanú saponín, ktorá je prírodným saponátom. Mydlový orech rastie v lesoch Himalájí, kde sa zbiera, suší a odstraňuje sa z neho semeno.

Pri praní sa z orechov do vody vylučuje prírodný saponín, ktorý funguje ako mydlo. Jedná sa preto o najšetrnejšiu metódu prania, a to ako vo vzťahu k prostrediu, tak aj k nášmu zdraviu, pretože orechy nezanechávajú vo vypranej textílii chemické rezíduá - ocenia to obzvlášť alergici a ľudia s citlivou pokožkou. Ďalšou výhodou je to, že pri praní farebnej bielizne nedochádza k blednutiu farieb.

 

Na čo všetko môžeš mydlové orechy použiť? :)

 

PRANIE

leaf-extra-mini-icon  na všetky druhy bielizne, predovšetkým detské odevy a plienky, najjemnejšiu bielizeň z vlny, hodvábu a funkčný textil

leaf-extra-mini-icon  na pranie v práčke i ručné pranie

 

UPRATOVANIE

leaf-extra-mini-icon  na výrobu čistiaceho prostriedku (napríklad na podlahy) môžeš použíť ako základ extrakt získaný výluhom mydlových orechov vo vode za studena, môžeš pridať esenciálne oleje 

 

Ako sa používajú mydlové orechy na pranie? :)

 

Dávkovanie na 4-5 kg bielizne:

Teplota prania Počet orechov
  Mäkká voda Tvrdá voda
do 60 °C 3-4 orechy 5 orechov
nad 60 °C 4-5 orechov 6 orechov

 

 

leaf-extra-mini-icon  Pri praní farebnej bielizne v práčke: 

Do látkového vrecka, ktoré je priložené v každom balení, vlož príslušný počet orechov (viď tabuľka), zaviaž a vlož s bielizňou do bubna práčky. Nie je nutné používať aviváž, mydlové orechy majú na textil zmäkčujúci účinok.

 

leaf-extra-mini-icon  Pri praní bielej bielizne v práčke: 

Mydlové orechy neobsahujú bieliace a rozjasňujúce látky, ktoré sa pridávajú do štandardných pracích práškov. Preto je pri praní bielej bielizne vhodné do pracej dávky pridať prípravok PUER, ktorý slúži ako bieliaci prípravok a odstraňovač škvŕn.

 

leaf-extra-mini-icon  Pri praní silne znečistenej bielizne: 

Silne znečistenú bielizeň sa odporúča večer pred praním namočiť do vedra s čo najteplejšou vodou (podľa typu bielizne), v ktorej sa rozpustia 1-2 lyžice prášku na škvrny PUER. Ráno sa voda vyleje - nečistota sa pred praním rozpustí a bielizeň sa potom ľahko vyperie aj v tak šetrnom pracom prostriedku, ako sú mydlové orechy. Jednotlivé škvrny na bielizni ošetríme žlčovým mydlom

 

leaf-extra-mini-icon  Pri ručnom praní: 

Do uzatvárateľnej nádobky (pohára) s teplou vodou vlož mydlové orechy (dávkovanie - viď tabuľka vyššie). Nechaj cez noc lúhovať. Keď ráno pohárom zatrasieš, môžeš pozorovať, ako vo vode pení uvoľnený saponín. Pripravený výluh nalej do umývadla s bielizňou a per. :)

 

leaf-extra-mini-icon  Prevoňanie: 

Mydlové orechy sami o sebe majú sladkastú vôňu, pri praní sa z nich však žiadna vôňa na bielizni neusadí. Ak preferuješ prírodne parfumovanú bielizeň, môžeš použiť 100% prírodné rastlinné silice. Vrecúško pokvapkaj pred vložením do práčky niekoľkými kvapkami obľúbenej silice.

 

Doba účinnosti orechov:

leaf-extra-mini-icon  raz použité orechy je možné použiť 2-3x, pokiaľ pranie prebehlo do 60˚C

leaf-extra-mini-icon  použité orechy nevyhadzuj, môžeš ich použiť do kompostu

leaf-extra-mini-icon  pri dlhšom skladovaní orechy postupne vysychajú a tmavnú

(tým však nemizne obsiahnutý saponín, len sa mierne predlžuje doba, než sa začne z orechov vo vode uvoľňovať)

 

A ako môžu byť mydlové orechy ekologické, keď sa dovážajú až z Indie? Odpovedá výrobca Tierra Verde:

leaf-extra-mini-icon  Momentálne nepoznáme výdatnejší a ekologickejší zdroj prírodného rastlinného saponátu, než sú práve šupky z mydlových orechov. Stromy plodiace tieto orechy rastú v indických lesoch divoko, podobne ako u nás napríklad duby. Kvôli ich pestovaniu nevznikajú plantáže, ako je tomu napríklad u palmového oleja.

leaf-extra-mini-icon  Orechy zbierajú indické ženy, pre ktoré je táto práca zdrojom príjmov aj nezávislosti. Našich dodávateľov sme v Indii niekoľkokrát navštívili a sme s nimi v pravidelnom kontakte. Ako prebieha zber a spracovanie mydlových orechov, sa môžete pozrieť v tomto videu.

leaf-extra-mini-icon  Orechy dovážame do Európy loďou, ďalej ich spracovávame v Českej republike.

leaf-extra-mini-icon  Krabice, v ktorých orechy dorazia, používame na balenie našich produktov.

 

Prečo sa pri praní v mydlových orechoch nemusí používať zmäkčovač vody?

Mydlové orechy sú najprírodnejším pracím prostriedkom. Saponín, ktorý obsahujú, sa na rozdiel od mydla rozpúšťa aj v tvrdej vode. Preto sa odporúča len prispôsobiť dávku orechov tvrdosti vody (viz tabulka).

 

 

Bezpečnostné upozornenia:

leaf-extra-mini-icon  uchovávaj mimo dosahu detí

 

 

leaf-extra-mini-icon  Obal: 100 % z papiera / recyklovateľný

leaf-extra-mini-icon  Zloženie (INCI): šupky plodu stromu Sapindus mukorossi

 

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:

tierra-verde_male

 

Tierra Verde je česko-slovenská spoločnosť založená v roku 2008 v Brne, ktorá zásobuje mnohé bezodpadové predajne a obchodíky s čapovanou ekodrogériou V Čechách a na Slovenku. V ponuke má viacero eko značiek. :)

Yellow & Blue predstavuje kompletný rad pracích a čistiacich prostriedkov pre šetrnú a jednoduchú starostlivosť o domácnosť bez chémie. 

CASA Organica zahŕňa potreby pre bezodpadovú domácnosť z certifikovaného dreva, organickej bavlny a ďalších prírodných materiálov.

 Pod značku Gaia Cup patria menštruačné kalíšky z lekárskeho silikónu najvyššej kvality a látkové vložky Gaia Pads z biobavlny.

MAMA NATURA zahŕňa produkty určené na starostlivosť o telo (zubné kefky, olivové mydlo či drevené kefy na ruky).

 

Tierra Verde

leaf-extra-mini-icon